Na czym polega trening EMS?

trening EMS Bodybar

 

W ostatnich latach Polacy zaczęli przywiązywać większą wagę do zdrowego stylu życia. Coraz częściej zwracamy uwagę na pochodzenie czy skład produktów, które spożywamy. Zdrowy styl życia stał się bardzo popularny, a aktywność sportowa jest oczywiście jego  nieodłączną częścią. 

Dlaczego nie jesteśmy konsekwentni w aktywności sportowej?

Zarówno w diecie jak i w sporcie najważniejsza jest dyscyplina oraz systematyczność. W dzisiejszym świecie, pęd życia przytłacza nas i często sprawia, że musimy rezygnować z aktywności sportowej. Bardzo często słyszymy, że osoby nie chodzą na siłownię ze względu na brak czasu, bo przecież trening na siłowni zajmuje co najmniej 1,5 godziny.  
Ponadto dla wielu osób siłownie są zbyt zatłoczone i męczące. Większość  z nas ceni sobie  przestrzeń, komfort oraz zindywidualizowane podejście podczas ćwiczeń. Niestety nie zawsze ćwiczenia na siłowni spełniają te wymagania.  

Trening personalny EMS to wszystko czego szukasz!

Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) to trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni. Od kilku lat ta metoda szturmem zdobywa europejski rynek fitness, przez niektórych nazywana jest wręcz treningiem XXI wieku. W krajach takich jak Niemcy czy Austria na każdym rogu ulicy można zobaczyć studia EMS, w których trening  z powodzeniem zaczyna zastępować tradycyjny trening na siłowni.
Główną zaletą treningu z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni jest czas treningu. Pełny trening zajumje bowiem jedyne 30 minut. Jest to niezaprzeczalnie olbrzymia zaleta tego typu ćwiczeń.
Powodem dla którego 30 minutowy trening EMS przynosi podobne rezultaty jak 1,5 godziny treningu na siłowni jest fakt, iż podczas treningu EMS stymulujemy ( ćwiczymy)  9 partii mięśni jednocześnie, docierając już od pierwszej sekundy  treningu do mięśni głębokich. Tego typu trening zapewnia wymarzone rezultaty związane ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, czy zbudowaniem formy i kondycji w znacznie krótszym czasie!

Czym jest EMS?

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe aby w tak krótkim czasie osiągać zadowalające rezultaty. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zrozumieć na czym polega elektrostymulacja mięśni. Na początek należy podkreślić, iż podczas standardowych ćwiczeń mózg wysyła impulsy do neuronów sterując tym samym ich pracą (wywołując skurcz i rozkurcz mięśni). Urządzenie EMS wykorzystywane podczas treningu EMS niejako wspiera/przejmuje funkcje mózgu, wysyłając impulsy za pośrednictwem elektrod przyczepionych do kamizelki w którą ubrana jest osoba ćwicząca. Dzięki temu nasze mięśnie zmuszone są do wzmożonego wysiłku. Stymulacji podlegają zarówno mięśnie zewnętrzne jak i głębokie.
Podczas treningu nie potrzebujemy dodatkowych ciężarów, gdyż to siła impulsu (którą możemy zwiększyć lub zmniejszyć) będzie wywoływać coraz mocniejszą pracę naszych mięśni.

Trening EMSJakie ćwiczenia wykonywane są podczas treningu EMS? Jak wygląda trening EMS?


 Trening EMS prowadzony przez doświadczonego trenera personalnego jest w pełni dostosowany do potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej.  

 
  Trening standardowo składa się z 3 części:

 1.    Część siłowa
 2.    Część kardio
 3.    Masaż

Podczas części siłowej wykonywane są proste ćwiczenia- analogicznie jak na siłowni: przysiady, wypady, pompki, planki, brzuszki. Trener dba aby wykonywać ćwiczenia zgodnie z preferencjami osoby ćwiczącej, jednak warto pamiętać o tym, że podczas treningu EMS przez cały czas stymulowane są wszystkie partie mięśni. Możemy i powinniśmy jedynie zmniejszać i zwiększać siłę impulsu w zależności od tego na jaką partię mięśni są w danym momencie wykonywane ćwiczenia.
Kardio to ćwiczenia interwałowe- tabata. Podczas tej cześci treningu rozwijamy mocno wydajność organizmu i budujemy kondycje. Impuls jest wówczas innej częstotliwości, co dodatkowo intensyfikuje ćwiczenia. Ćwiczenia wykonywane w tej części to m.in bieg bokserski, pajacyki, skakanka.
Masaż, to zdecydowanie najprzyjemniejsza część treningu, podczas której osoba ćwicząca relaksuje się, uspokaja oddech i rozluźnia mięśnie.