Sprawdzone sposoby na mocne paznokcie

 

paznokcie warszawa

Paznokcie są nieodłącznym elementem wizytówki każdej kobiety. Utrzymanie ich w dobrej kondycji nie należy do najłatwiejszych zadań. Na ich zły stan ma wpływ wiele czynników, między innymi: częsty kontakt z detergentami, zła dieta, brak witamin czy chociażby nadmierne używanie zmywaczy z zawartością acetonu. Jak zatem dbać o paznokcie, aby utrzymać je w dobrej kondycji? 

Sposoby na mocne paznokcie: ochrona i dobra dieta

Po pierwsze należy pamiętać o tym aby przy każdej pracy domowej z użyciem detergentów używać rękawiczek. Każdy ze środków, stosowanych w chemii domowe,j wpływa nie tylko na przesuszenie skóry, lecz także na przesuszenie płytki paznokcia, a co za tym idzie -  może prowadzić do ich rozdwajania i nadmiernej łamliwości. Jeżeli jednak płytka nie jest w najlepszej kondycji, warto zainwestować w produkty do pielęgnacji skórek i paznokci bogate w witaminy, keratynę, wosk pszczeli, a także oleje naturalne. Idealnie sprawdzi się np. olej z awokado, który jest bogaty w aż 7 witamin: A, B, D, E, H, K oraz PP. Kolejnym cudownym produktem, który znajdzie się w każdym domu, jest oliwa z oliwek. Należy wcierać ją w płytkę paznokcia oraz wały boczne. Regularna terapia tym składnikiem poza nawilżeniem i odżywieniem sprawi że paznokcie staną się twarde i mniej kruche.

Sprawdzonym sposobem na zdrowe i mocne paznokcie jest odpowiednia dieta bogata w białka. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się spożywanie protein (chude mięso, drób, ryby, rośliny strączkowe). Dodatkowo zaleca się spożywanie produktów bogatych w duże ilości wapnia witamin A, B, C. Witaminy dostarczysz poprzez spożywanie owoców i warzyw, ale możesz także je suplementować. Doskonale sprawdzi się także suplementowanie biotyny, inaczej zwaną witaminą H. 

Sposoby na mocne paznokcie: odpowiednia pielęgnacja

Istotna kwestią w utrzymaniu dobrej kondycji paznokci jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli nasze paznokcie są kruche i ciągle się łamią, nie starajmy się na siłę ich zapuścić. Regularne skracanie za pomocą odpowiedniego pilniczka oraz prawidłowy sposób piłowania zdecydowanie przyśpieszą ich powrót do dobrej kondycji. Ponadto krótkie paznokcie są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać o tym, aby do skracania paznokci nie używać cążków. 

Odżywianie paznokci poprzez wcieranie w płytkę oraz w otaczające ją wały olejków czy produktów dedykowanych do tego rodzaju pielęgnacji zdecydowanie poprawia ich stan, jednak wiele z nas chce więcej i decyduje się na zakup odżywki do paznokci. Na polskim rynku jest bardzo szeroka gama produktów wzmacniających płytkę paznokcia. Pamiętajmy aby kierować się składem takiego produktu. Odżywki zawierające akryl, formaldehyd, DBP, toluen, kamforę czy nitrocelulozę nie są sprzymierzeńcami dobrej kondycji płytki paznokcia. Zaprzyjaźnić się warto z produktami, które zawierają keratynę, witaminy, oleje, wapń, metioninę czy filtry UV.  

Manicure raz w tygodniu to także dobry pomysł. Nie chodzi tu o pełne wykonanie wraz z malowaniem lakierem hybrydowym czy klasycznym, ale dokładne oczyszczenie płytki, ewentualne skrócenie paznokci oraz ich odepchnięcie. Regularne delikatne odpychanie skórek powoduje pobudzenie krążenia, przez co część żywa paznokcia zostanie lepiej ukrwiona i dotleniona. Możemy się wiec spodziewać, że nasze paznokcie będą zdrowe oraz mocne. 
 

autorka: Katarzyna Słomińska