Trening EMS a zdrowy kręgosłup

Trening EMS a zdrowy kręgosłup

Trening EMS, to nowy model treningu opierający się na technologii EMS ( z ang. electric muscle stimulation), która wykorzystuje impuls prądu elektrycznego w celu dodatkowego pobudzenia włókien mięśniowych. Dzięki temu, intensywność treningu zdecydowanie wzrasta i cała jednostka treningowa zamyka się w przedziale 30 minut.

Trening EMS a rehabilitacja

Sama technologia była wcześniej znana w rehabilitacji, szczególnie pooperacyjnej, gdzie głównym celem jest odbudowanie utraconej masy mięśniowej. Jednak urządzenia w fizjoterapii znacząco różnią się od tych wykorzystywanych podczas treningu, ponieważ skupiają się na poszczególnych partiach naszego ciała. Natomiast stroje, które wykorzystuje się podczas treningów EMS obejmują całe ciało i zapewniają trening FBW ( z ang. full body workout).

Do kolejnych atutów EMS należy brak obciążenia stawów dodatkowymi ciężarami, niż masa własnego ciała, co stanowi kluczową różnice w porównaniu do treningu na siłowni. Dzięki temu, trening ten możemy wykonywać przy pojawiających się niekiedy bólach stawowych oraz po kontuzji, gdy w pełni nie wolno nam obciążać danej kończyny, bądź kończyn.

Dlaczego trening EMS pozytywnie wpływa na problemy z kręgosłupem?

Bardzo dobre zastosowanie EMS można zaobserwować w przypadku bólów kręgosłupa, które są już w pewnych kręgach nazywane chorobą XXI wieku. Do najczęstszych przyczyn należą: brak ruchu, siedząca praca, nadwaga, nieznajomość ergonomii pracy oraz złe nawyki ruchowe i brak czynnej kontroli aparatu ruchu. Wyżej opisana metoda treningowa, dzięki bodźcom elektrycznym pobudza nie tylko mięśnie powierzchowne, ale również ich głębokie włókna, których jednym z podstawowych zadań jest stabilizacja.

Istnieje wiele ćwiczeń skupiających na mięśniach głębokich kolumny kręgosłupa oraz tułowia, natomiast są one technicznie trudne do wykonania i często  wymagają bardzo dobrej kontroli własnego ciała, którą niejednokrotnie zdobywa się latami treningów. Trening EMS, dzięki odpowiedniej modulacji parametrów przebiegającego impulsu elektrycznego pobudza mięśnie głębokie i wpływa na ich wytrzymałość, siłę i aktywację.

Dzięki profesjonalnemu wsparciu trenera personalnego EMS i doborze odpowiednich ćwiczeń w zależności od potrzeb osób ćwiczących można wzmocnić mięśnie kolumny kręgosłupa i pozbyć się bólowych dolegliwości, doskwierających w tym obszarze ciała. Dodatkowo ćwiczymy całe ciało oraz zdobywamy wzorce ruchowe i sprawność, która idzie w parze z bez bólowym funkcjonowaniem w obecnych czasach.


Podsumowując można powiedzieć, że trening EMS jest bardzo funkcjonalnym podejściem do treningu i pozwala skupić się nie tylko na poprawie wyglądu naszej sylwetki, ale również na naszym zdrowiu. Mogą się na niego zdecydować osób nie związane z regularną aktywnością fizyczną, jak również profesjonalni sportowcy.

Więcej informacji na temat treningu EMS znajdziesz tutaj.